هویت برند عبارت از ارزش‌ ها، نحوه ارتباط با محصول، ارتباط با مخاطب و در اصل همان احساسی است که تمایل دارید افراد در تعامل با برند شما آن را تجربه کنند. در واقع، هویت برند را می‌ توان به عنوان شخصیت کسب و کار و وعده‌ ای دانست که برای محقق کردن آن تلاش می‌ کنید تا بتوانید میزان وفاداری مشتری و نرخ حفظ مشتری را افزایش دهید. به قول Jeff Bezos، «برندینگ یعنی همان چیزی که مردم پشت سر شما می‌ گویند.»

به خاطر داشته باشید که نام تجاری شما، تا مدت‌ ها پس از اتمام فرآیند فروش بر مشتریان شما تأثیر می‌ گذارد. هویت برند در اصل، شکل دادن و روح بخشیدن به این تأثیرات و تصورات است.

مثال هویت برند

به احتمال قوی، با شنیدن نام Coca-Cola تصویر لوگوی معروف آن هم در ذهن شما نقش می‌ بندد. با این حال، برندینگ کوکاکولا به اندازه‌ ای قوی است که با شنیدن نام آن، ممکن است رنگ قرمز، شعارهای تبلیغاتی کوکاکولا که تا به حال شنیده‌ اید و یا فونت روبان مانند آن هم در ذهن شما تداعی شود. هویت برند کوکاکولا از دو مولفه تشکیل شده است:

رنگ سرخ، نماد اعتماد به نفس بوده و این احساس را به مخاطبان و خریداران این نوشیدنی هم منتقل می‌ کند. این در حالی است که نوع فونت به لذت و سرخوشی حاصل از نوشیدن آن اشاره می‌ کند. شاید بتوان این موضوع را چنین بیان کرد. قهوه یک از نوشیدنی‌ هایی است که قبل از رفتن به محل کار می‌ نوشید تا هوشیار شوید. ولی کوکاکولا یکی از نوشیدنی‌ هایی است که بعد از کار از آن استفاده می‌ کنید تا لذت ببرید. این، همان چهره برند است که خود از برندینگ قوی نشأت گرفته است.

از طرف دیگر، این شرکت نوشیدنی‌ های خود را در بطری‌ های منحصر به فردی عرضه کرده و به مخاطب این پیام را منتقل می‌ کند که اهل تقلید نیستند. این روش برندینگ کمک می‌ کند تا مخاطب به شکل روزافزونی به برند اعتماد کند. بنابراین، همانطور که مشاهده می‌ کنید این‌ها عناصری هستند که دست به دست هم در کنار لوگو، برند کوکاکولا را تشکیل می‌ دهند و یک تجربه مشتری منحصر به فرد را ارائه می دهند.

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *